آنچه باید در مورد تفاوت‌های سرور مجازی (VPS) و اختصاصی بدانید

اگر وب‌سایت شما به‌گونه‌ای گسترش‌یافته که گزینه‌های محدود هاستینگ اشتراکی پاسخگوی آن نیست و شما آمادگی تعهد به یک پلن میزبانی وب بر روی سرور اختصاصی را ندارید، میزبانی وب روی سرور مجازی ممکن است انتخاب مناسبی باشد. سرور مجازی، VPS یا Virtual Private Server، راهی برای به دست آوردن کنترل بیشتر، با هزینه‌ی کمتر، مدیریت در مقیاس بزرگ‌تر و پلی بین هاستینگ اشتراکی و میزبانی وب بر روی سرور اختصاصی است. حال می‌خواهیم به مقایسه‌ی میزبانی وب روی سرور مجازی با میزبانی وب روی سرور اختصاصی ازنظر مقیاس‌، دسترسی، انعطاف‌پذیری و هزینه بپردازیم.

موضوعاتی که در این مقاله بررسی می‌شوند:

  • مقایسه قابلیت‌های میزبانی وب روی سرور مجازی با دیگر سرویس‌های میزبانی وب (اشتراکی).
  • تدابیر امنیتی میزبانی وب روی سرور مجازی.
  • میزبانی وب روی سرور مجازی مناسب چه کسانی است؟

میزبانی وب روی سرور مجازی چیست؟

میزبانی وب روی سرور مجازی ترکیبی از ویژگی‌های هاستینگ اشتراکی و میزبانی وب روی سرور اختصاصی است. میزبانی وب روی سرور مجازی برای چندین مشتری امکان استفاده از یک سرور واحد را فراهم می‌کند. هر سایت بر روی سرور مجازی، با استفاده از فناوری مجازی‌سازی، در فضای مخصوص خود قرار می‌گیرد، به‌گونه‌ای که از منابع خود استفاده می‌کند و می‌تواند سیستم‌عامل و برنامه‌های خاص خود را اجرا کند. به‌این‌ترتیب، میزبانی وب روی سرور مجازی قادر به ایزوله سازی محیط شما همانند میزبانی وب اختصاصی است، اما بدون رزرو کل سرور برای یک مشتری واحد.

همانند هاستینگ اشتراکی، مشتریانی که در یک سرور مجازی هستند سخت‌افزار سرور را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند ولی هر سایت منابع اختصاصی خود را دارد و افزایش ناگهانی استفاده توسط یک سایت با کاهش سرعت و خرابی برای دیگر سایت‌ها نخواهد بود. کاربران فقط می‌توانند به محیط مجازی خود دسترسی پیدا کنند، بدون اینکه بدافزارها و باج افزارها از سایر سایت‌های میزبانی‌شده بر روی سرور هاست اشتراکی خطری ایجاد کنند و به دلیل اینکه هر سایتی فضای مجازی خاص خود را دارد، کاربران کنترل کاملی بر سایت خود و دسترسی برای صدور مجوز و نصب سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های موردنیاز رادارند.

در یک محیط میزبانی وب روی سرور مجازی، سرور تقسیم‌شده مانند یک سرور اختصاصی مستقل و یک وب‌سایت واحد عمل می‌کند. مشتریان می‌توانند با استفاده از مزایایی همچون قابلیت شخصی‌سازی، پیاده‌سازی امنیت و مقیاس‌پذیری اما با هزینه کمتری نسبت به بهره‌گیری از سرویس میزبانی وب روی سرور اختصاصی، از آن به همان روش استفاده کنند.

۱. شخصی‌سازی و کنترل:

در محیط هاستینگ اشتراکی، کاربران در کنترل بسیاری از ویژگی‌ها و عملکردهای سایت‌های خود محدود می‌باشند، اما در میزبانی وب روی سرور مجازی و میزبانی وب روی سرور اختصاصی، امکان شخصی‌سازی و کنترل کامل سایت در اختیار شما می‌باشد. هاست اشتراکی، مسئول نگهداری فیزیکی سرورها و همچنین به‌روزرسانی نرم‌افزار سرور و مدیریت منابع آن است.

فراتر از این پارامترها، در میزبانی وب روی سرور مجازی و اختصاصی صاحبان سایت به قابلیت‌های root دسترسی دارند و به‌طورکلی نصب سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های موردنیاز خود به‌منظور مدیریت سایت، رایگان هستند. به همین دلیل، هر دو میزبانی مجازی و میزبانی اختصاصی موردعلاقه کاربران باتجربه درزمینه ی توسعه وب و طراحی سایت قرار می‌گیرند، زیرا بیشتر شرکت‌های میزبانی وب، بر پایه سیاست‌های محدود اقدام به ارائه‌ی سرویس‌های میزبانی وب می‌نمایند.

برای کاربرانی که ترجیح می‌دهند مدیریت سایت را به حرفه‌ای‌ها واگذار کنند، شرکت‌های میزبانی در سرویس‌های میزبانی وب روی سرور مجازی و اختصاصی معمولاً امکاناتی از قبیل کنترل پنل و فضای مستقل بکاپ جهت مدیریت بهینه‌ی سرور را ارائه می‌دهند. برنامه میزبانی مدیریت‌شده می‌تواند به روش‌های مختلفی ایجاد شود و به کاربران این امکان را می‌دهد تا با رشد سایت، ویژگی‌ها و عملکردهای موجود را انتخاب کنند. پشتیبانی و خدمات فنی میزبانی وب روی سرور مجازی همچون خدمات میزبانی وب روی سرور اختصاصی قوی است.

۲. امنیت و ثبات:

تدابیر امنیتی شدید یکی از ویژگی‌های اصلی میزبانی وب روی سرور مجازی و اختصاصی است. کاربران میزبانی وب روی سرور مجازی و اختصاصی به‌طورمعمول می‌توانند برنامه‌هایی را برای محافظت از خود برای رفع نیازهای مشاغل خاص از قبیل شرکت‌هایی که مسئولیت مالی، پزشکی یا نگهداری داده‌های حساس را بر عهده‌دارند نصب کنند. میزبانی وب روی سرور مجازی همانند میزبانی وب روی سرور اختصاصی، ثبات و عملکرد بهتری در سایت ایجاد می‌کند، زیرا منابع سرور به‌جای اینکه در بین کلیه کاربران به اشتراک گذاشته شود، در هر فضای مجازی به هر کاربر اختصاص می‌یابد. به‌این‌ترتیب، سرعت و ثبات سایت با افزایش ترافیک تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

۳. انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری:

کنترل پنل VPS، می‌تواند راه‌حل‌هایی را برای مراحل مختلف رشد سایت ارائه دهد. به کاربران این امکان را می‌دهد تا امنیت را با SSL پیاده‌سازی کنند و همچنین با تغییر نیازها، قابلیت‌ها را حذف یا اضافه کنند. میزبانی وب روی سرور مجازی، مدیریت پهنای باند و قابلیت‌ گسترش و گزینه‌هایی برای انتقال به سرور دیگر در محیط میزبان را در صورت نیاز فراهم می‌کند.

۴. قیمت مناسب:

به‌عنوان پلی بین هاستینگ اشتراکی و اختصاصی، میزبانی وب روی سرور مجازی معمولاً گران‌تر از هاستینگ اشتراکی است، اما همچنین می‌تواند بسیار ارزان‌تر از میزبانی وب روی سرور اختصاصی باشد. با انواع پکیج‌های خدماتی متنوع، ویژگی‌ها و منابع را با توجه به نیازهای مشتری‌ها با یکدیگر ترکیب می‌کند، میزبانی وب روی سرور مجازی، گزینه‌هایی را ارائه می‌دهد که در رده‌های بالاتر هاستینگ اشتراکی قرار دارند، تقریباً از ۲۰ تا ۳۰ دلار در ماه تا حدود ۲۰۰ دلار در ماه و پکیج‌های پیشرفته‌تری که می‌توانند مشابه قیمت خدمات میزبانی روی سرور اختصاصی رده پایین‌تر باشند.

میزبانی وب روی سرور مجازی مناسب چه کسانی است؟

میزبانی وب روی سرور مجازی می‌تواند راه‌حلی باشد برای افرادی که سایت‌های آن‌ها فراتر از پارامترهای سرویس هاستینگ اشتراکی است، یا کاربرانی که می‌خواهند کنترل بیشتری روی ویژگی‌ها و عملکرد سایت خود داشته باشند. همچنین می‌تواند راهی برای امتحان کردن بسیاری از ویژگی‌های میزبانی وب روی سرور اختصاصی باقیمت مناسب‌تر باشد. باوجود برنامه‌ها و خدمات متنوعی از شرکت‌های میزبان که VPS را ارائه می‌دهند، این ترکیب از ویژگی‌های هاستینگ اشتراکی و اختصاصی می‌تواند، پله‌ای برای میزبانی وب روی سرور اختصاصی یا راه‌حل مناسب برای یک سایت تجاری کوچک باشد. اگر فکر می‌کنید میزبانی وب روی سرور مجازی، سرویس میزبانی مناسب برای تجارت شما است، امروز شروع کنید.

0 0 vote
رتبه دهی مطلب
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
دیدگاه شما برای ما اهمیت دارد ، لطفا نظر دهیدx
()
x