ایجاد شبکه شرکتی خود برای کار از راه دور (پهنای باند، VPN، امنیت و نکات مهم)

گسترش جهانی كروناویروس جدید (COVID-19)، سازمان‌های بزرگ و كوچك را به جهتی سوق داده تا كارمندان مستقر در دفتر را برای كار از راه دور آماده كنند. اگرچه این یک اقدام عاقلانه برای دستیابی به مهار این پاندمی است ولی این به‌آسانی ارسال‌ یک ایمیل برای خانه‌نشینی به مدت دو هفته به همه‌ی کارکنان نیست. باید بسیاری از ساختارهای زیرساختی و شبکه‌ای موردتوجه و برنامه‌ریزی قرار گیرند و حداقل‌ترین امکانات آن پهنای باند اضافی برای حصول اطمینان از عملکرد بهینه برنامه‌هاست. در نظرسنجی‌ای توسط گارتنر، ۵۴ درصد از کارشناسان منابع انسانی اظهار داشتند كه فناوری و زیرساخت ضعیف برای كار از راه دور بزرگ‌ترین مانع برای كارایی مدل کار از خانه است. کارشناسان فناوری اطلاعات نقش مهمی در رفع این نگرانی و موفقیت در سیاست‌گذاری کار از راه دور رادارند. با توجه به این اصل، نکات برتر شبکه و امنیت برای کار از راه دور چیست؟

برای اصلی‌ترین نکات، سؤالات متداول شبکه را در زیر مشاهده کنید.

چگونه می‌توانم تشخیص دهم آیا شرکت من به پهنای باند اضافی احتیاج دارد یا نه ؟

با نگاه کردن به برنامه‌های کاربردی خود شروع کنید. کارمندان برای انجام کار خود به چه برنامه‌های کاربردی نیاز دارند؟ چگونه و چند دفعه به این برنامه‌ها دسترسی پیدا می‌کنند؟

خبر خوب: اگر برنامه‌ای در حال حاضر در فضای ابری، چه به‌صورت یک پلتفرم به‌عنوان سرویس (PaaS) چه به‌صورت یک نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) میزبانی شود، ممکن است مشکلی نداشته باشید. به‌عنوان‌مثال، کارمندانی که از Office 365 استفاده می‌کنند، همچنان می‌توانند به اسناد مهم خود دسترسی پیداکرده و از طریق ابزارهای کاری مرتبط با مایکروسافت، باهم تیمی خود ارتباط برقرار کنند؛ اما حتی اگر این برنامه کاربردی در ابر نباشد، اگر کارمندان در برنامه remote desktop باشند، این کار سنگین در مرکز داده انجام می‌شود و بر شبکه شما تأثیر نمی‌گذارد. درصورتی‌که سازمان شما برنامه‌های کاربردی و برنامه‌هایی که نیازمند منابع هستند را از طریق شبکه شرکت به‌طور مکرر اجرا کند ممکن است به پهنای باند اضافی نیاز داشته باشید. نمونه‌های رایج دستگاه‌های اشتراک فایل یا برنامه‌های خانگی هستند که شامل رسانه‌های غنی یا مجموعه داده‌های بزرگی مانند نرم‌افزار CAD یا ابزارهای اطلاعاتی تجاری هستند. دسترسی به این موارد به یک VPN نیاز دارد که به‌نوبه خود ممکن است به پهنای باند بیشتری نیاز داشته باشد. مقدار خالص پهنای باند جدید موردنیاز با دسترسی به برنامه‌ها و الگوهای ترافیک مشخص می‌شود.

برای حمایت از تعداد بیشتری از کاربران VPN چه راهکارهایی باید در نظر گرفته شود؟

ابتدا ظرفیت لایسنس خود را بررسی کنید. VPN ها معمولاً برای هر کاربر هم‌زمان لایسنس دارند. به‌عنوان‌مثال، یک سازمان ممکن است مجوز را برای ۵۰ کاربر انتخاب کند زیرا تعداد کارمندان از راه دور در یک‌زمان به‌ندرت ممکن است از این رقم فراتر رود. البته در مواردی این قابلیت نیز وجود دارد که تعداد به ۲۵۰ برسد. بعد به مشخصات سخت‌افزاری نگاه کنید. فایروال‌ها ظرفیت‌های مختلفی برای عملکرد سخت‌افزاری دارند. آن‌ها همچنین تعداد زیادی کاربران را در مقایسه با پشتیبانی از VPN دارند. برای ارائه تنظیمات با ارائه‌دهنده VPN خود تماس بگیرید. همچنین محدودیت سخت‌افزاری برای تعداد کاربران VPN وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، درصورتی‌که محدودیت‌های فعلی شما کافی نباشد لایسنس جدید فایروال ممکن است موردنیاز باشد. برای به‌روزرسانی مجوز افزایش تعداد کاربران، باید با ارائه‌دهنده فایروال خود تماس بگیرید.

شرکت‌ها چه توصیه‌هایی باید برای برقراری ارتباط اینترنتی کارمندان ارائه دهند؟

در این حالت، آماده‌سازی مهم است. قبل از انجام گسترده کار از راه دور، یک نمونه از دسترسی کاربران فعلی از راه دور به برنامه‌های کاربردی را آزمایش کنید تا ببینید عملکرد چگونه هست. اگر برخی از کارمندان به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند، با مدیران ارشد مباحث زیر را موردبررسی قرار دهید: آیا شرکت می‌تواند کارمندان را برای ارتقاء اینترنتشان یاری دهد؟ اگر چنین نباشد، چگونه می‌توان کارهای مهم را به‌صورت آفلاین انجام داد؟

چه اقدامات امنیتی را باید برای کار از راه دور در نظر گرفت؟

درحالی‌که VPN ارتباطی ایمن برقرار می‌کند، تأیید هویت باعث می‌شود تا کاربران از راه دور اطمینان حاصل کنند که کسانی هستند که ادعا دارند. همچنین باید سیستم خود را طوری تنظیم کنید تا از ذخیره‌سازی فایل و دسترسی VPN که متعلق به شرکت هست در دستگاه‌های خانگی کارمندان جلوگیری کنید. برای بهینه‌سازی امنیت شبکه، VPN خود را طوری تنظیم کنید تا امنیت داده‌های خود را حاصل نمایید، این امکان را فراهم می‌کند تا برخی از ترافیک داده‌ها از طریق شبکه محافظت‌شده و سایر ترافیک‌ها (مانند جریان و مرور وب) از طریق اینترنت عمومی عبور کنند. درحالی‌که این امر باعث می‌شود تمام نقاط انتهایی ایمن‌تر شوند، البته این کار به پهنای باند بیشتری نیاز دارد.

0 0 vote
رتبه دهی مطلب
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
دیدگاه شما برای ما اهمیت دارد ، لطفا نظر دهیدx
()
x