پهنای باند و ترافیک دو مقوله‌ی متفاوت

پهنای باند:

پهنای باند شبکه، ظرفیت ارتباط شبکه‌ی ارتباطی سیمی یا بی‌سیم برای انتقال حداکثر مقدار داده از یک نقطه ‌به ‌نقطه‌ی دیگر از طریق شبکه‌ی رایانه‌ای یا اینترنتی در یک‌زمان معین، معمولاً یک ثانیه است. پهنای باند مترادف با میزان ظرفیت انتقال داده است و اندازه‌گیری سرعت شبکه نیست که این ‌یک برداشت نادرست رایج است.

پهنای باند چگونه کار می‌کند؟

هرچه پهنای باند بیشتر باشد، داده‌های بیشتری نیز می‌توانند در یک‌زمان، ارسال و دریافت شوند. پهنای باند را می‌توان با مقدار آب قابل‌عبور از طریق لوله‌ی آب مقایسه کرد. هرچه لوله بزرگ‌تر باشد، آب بیشتری می‌تواند از طریق آن جریان یابد. پهنای باند بر اساس همین اصل کار می‌کند؛ بنابراین هرچه ظرفیت لینک ارتباطی یا لوله بیشتر باشد، داده‌های بیشتری در هر ثانیه می‌توانند از طریق آن جریان یابند. کاربران نهایی اینترنت بر اساس پهنای باند تخصیص‌یافته‌ی خود، هزینه پرداخت می‌کنند بنابراین هرچه ظرفیت پهنای باند بیشتر باشد، هزینه‌ی بیشتری برای مصرف‌کننده در پی خواهد داشت.

پهنای باند در مقابل سرعت:

عبارات پهنای باند و سرعت به‌طور متناوب در کنار هم مورداستفاده قرار می‌گیرند اما این کار درست نیست. بخشی از علت سردرگمی‌ها ممکن است ناشی از استفاده از این دو اصطلاح در کنار هم در محتواهای تبلیغاتی، توسط شرکت‌های خدمات اینترنتی می‌باشد که پهنای باند بیشتر را مولد سرعت بیشتر نشان می‌دهند. در اصل، سرعت به میزان ارسال داده‌ها اشاره دارد، درحالی‌که تعریف پهنای باند، میزان ظرفیت آن سرعت است. با استفاده از مثال لوله‌ی آب، سرعت، به‌سرعت جریان آب از طریق لوله و پهنای باند به قطر لوله اشاره دارد. برای جلوگیری از سردرگمی، استفاده از اصطلاح سرعت شبکه معقول‌تر از سرعت پهنای باند است.

حال می‌خواهیم به مفهوم ترافیک بپردازیم:

ترافیک، میزان داده‌ای است که شما ارسال و دریافت می‌کنید. همچنین ترافیک یک وب‌سایت، نشان‌دهنده‌ی میزان بازدیدکنندگان و بازدیدهای یک وب‌سایت است. پهنای باند و ترافیک در مبحث هاستینگ، درست مثل بزرگراه و اتومبیل‌ها می‌باشد. پهنای باند، تعداد خطوط در بزرگراه و ترافیک، تعداد اتومبیل‌های موجود در بزرگراه است. ترافیک، تعداد بیت‌هایی است که منتقل می‌شوند و پهنای باند، تعداد بیت‌هایی است که می‌توان در مدت‌زمان مشخصی انتقال داد.

اگر پهنای باند ۱۰۰ مگابایتی دارید و یک فیلم ۴۰ مگابایتی را در وب‌سایت خود برای دانلود بارگذاری کرده‌اید. با هر بار دانلود فایل، ۴۰ مگابایت ترافیک بین سرور و رایانه‌ی محلی کاربر ایجاد می‌شود. دو دانلود هم‌زمان، ترافیک ۸۰ مگابایتی و سه دانلود هم‌زمان، ترافیک ۱۲۰ مگابایتی ایجاد می‌کند. اگر سه دانلود هم‌زمان اتفاق بیفتد، از همه‌ی پهنای باند استفاده خواهد شد. در چنین حالتی بازدیدکننده‌ی بعدی برای دانلود مجبور است صبر کند. شرکت‌های هاستینگ از طریق ایجاد چرخه‌ای بین هر فایلی که در حال دانلود است، بخش کوچکی از فایل را به‌طور هم‌زمان منتقل می‌کنند تا دانلود فایل هر کاربر انجام شود، اما سرعت انتقال فایل کندتر خواهد شد. هرچه قدر بازدیدکنندگان بیشتری به‌طور هم‌زمان در وب‌سایت شما باشند، سرعت نقل و انتقالات کندتر خواهد بود.

پهنای باندی که درزمینه‌ی هاستینگ ارائه می‌شود به نرخ داده‌ی پشتیبانی شده توسط یک اتصال شبکه یا رابط، اشاره دارد. اکثر شرکت‌های هاستینگ گزینه‌های مختلف پهنای باند را در سرویس‌های خود از یک گیگابایت تا صد گیگابایت ارائه می‌دهند، پس پهنای باند دقیقاً چه ارتباطی با هاستینگ دارد؟

پهنای باند در هاستینگ نیز میزان ظرفیت انتقال داده‌ها بین وب‌سایت و رایانه‌های کاربران بازدیدکننده-

ی آن را در مدت‌زمان مشخص، توصیف می‌کند. به‌طورمعمول، این مقدار به‌صورت ماهانه در پکیج‌های میزبانی وب توسط بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی این سرویس محاسبه می‌شود.

هنگام خرید سرویس هاستینگ، آشنایی با این پارامترها در مورد وب‌سایت خودتان، در انتخاب آنچه می‌خواهید خریداری کنید، مهم است. به آینده نیز فکر کنید، سرویس‌دهنده‌ی هاستینگ موردنظر شما تا چه اندازه توسعه‌پذیر است و آیا بدون نیاز به مهاجرت به سرور جدید قادر به مدیریت رشد ترافیک خواهد بود؟ فاکتورهای دیگر را فراموش نکنید مثلاً سابقه، خدمات پشتیبانی و موقعیت مکانی شرکت هاستینگ را نیز در نظر بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد سرویس‌های میزبانی وب منطبق بر نیاز وب‌سایت شما، کارشناسان فروش و پشتیبانی ما آماده‌ی راهنمایی شما در چت آنلاین sazgaridc.com و شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۱۰۰۰ می‌باشند، همچنین با عضویت در خبرنامه‌ی وب‌سایت ما می‌توانید از جدیدترین اخبار در حوزه‌ی IT و میزبانی وب، تخفیف‌ها و جشنواره‌ها مطلع شوید.

0 0 vote
رتبه دهی مطلب
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
0
دیدگاه شما برای ما اهمیت دارد ، لطفا نظر دهیدx
()
x